| 
 | 
pl
 | 

Inicjatorzy

Projekt THE KNOT zainicjowany został przez grupę kuratorów w składzie: Markus Bader (raumlabor), Oliver Baurhenn (disk/ctm), Jakub Szreder i Raluca Voinea (E-cart.ro)

Markus Bader

Markus Bader (1968, Niemcy) studiował architekturę w Berlinie i Londynie. Od 1999 roku współtworzy grupę raumlabor_berlin, która realizuje liczne architektoniczne i urbanistyczne projekty oraz podejmuje działania w przestrzeni miejskiej. W roku 2009 objął gościnną profesurę w praskiej Academy for Art, Architecture and Design (VSUP). Do jego najważniejszych realizacji należą: koncepcja dynamicznego rozwoju dla obszaru lotniska Tempelhof w Berlinie (2007-08) oraz udział w międzynarodowych wystawach architektonicznych, np. w Biennale Architektury w Wenecji w latach 2004, 2006, 2008, 2010.

www.raumlabor-berlin.de

Oliver Baurhenn

Oliver Baurhenn (1970, Niemcy) od 2001 roku jest jednym z trzech dyrektorów artystycznych CTM Club Transmediale – międzynarodowego festiwalu muzyki progresywnej i sztuk audiowizualnych. Jest inicjatorem projektu General Public oraz załozycielem stoważyszenia DISK – Initative Bild & Ton e.V. promującej sztukę audiowizualną ze szczególnym uwzględnieniem artystów z Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

www.clubtransmediale.de
www.generalpublic.de

Jakub Szreder

Jakub Szreder (1977, Polska) - absolwent socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od lat pracuje przede wszystkim jako kurator oraz twórca interdyscyplinarnych projektów z pogranicza sztuki, myśli i krytyki społecznej oraz politycznej aktywności. Ma szerokie doświadczenie w tworzeniu projektów w przestrzeni publicznej, był kuratorem konferencji Otwieranie przestrzeni. Lokalizowanie sztuki publicznej, która odbyła się w Warszawie jesienią 2007 roku. Jako autor i redaktor współpracuje z Obiegiem oraz krakowskim wydawnictwem ha!art, w którym ukazała się współredagowana przez niego książka Futuryzm Miast Przemysłowych. W roku 2009 rozpoczął studia doktoranckie na Loughborough University School of Art and Design na temat publicznego potencjału współczesnych metod kuratorskich i praktyk artystycznych.

Raluca Voinea

Raluca Voinea (1978, Rumunia) jest krytyczką i kuratorką sztuki, pracuje w Bukareszcie. Studiowała historię i teorię sztuki w Bukareszcie (1997-2001) oraz kuratorstwo sztuki współczesnej w Londynie (2004-2006). Od roku 2006 współtwórczyni E-cart.ro, nie-dochodowej i niezależnej instytucji, której zadaniem jest badanie, produkcja i rozpowszechnianie nowoczesnej i współczesnej sztuki oraz architektury. Od roku 2008 współredaktorka magazynu IDEA. Art + Society publikowanego w Cluj w Rumunii.

www.e-cart.ro
www.ideamagazine.ro